Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

Dokonywać wyborów

Życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Efekt Motyla to sytuacja w której trzepot skrzydeł motyla w Ohio po trzech dniach może powodować burzę piaskową w Teksasie...


Każda, nawet najmniejsza decyzja, ma swoje konsekwencje w przyszłości. Miejsce, w którym jesteśmy tu i teraz, co osiągnęliśmy, straciliśmy, a o czym tylko marzyliśmy - jest sumą decyzji, jakie podjęliśmy lub tych, które były dla nas zbyt trudne...


Dokonywanie wyborów jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych rzeczy w życiu. Jaką sukienkę kupić? czy zmienić prace czy nie? Czy pracować w kraju czy wyjechać za granicę? Wyjść do kina czy zostać w domu?. Pewne decyzje mają wpływ na nasze życie , inne wybory są błahe i mało istotne.


Jednym z głośnych filmów, który odnosił swoje sukcesy kilka lat temu był „Efekt motyla" . Bohaterem filmu jest student Evan, który potrafi podróżować w czasie, przekonuje się, że nawet najdrobniejsza zmiana w przeszłości ma kolosalny wpływ na teraźniejszość. To samo dotyczy dokonywania wyborów, mają one duży wpływ na nasze życie. Często mówimy że „nie mamy wyboru" w jakiejś kwestii, ale jest to nieprawdziwe stwierdzenie, ponieważ wybór mamy zawsze, nawet jeżeli zdecydujemy się nie dokonać wyboru, to właśnie to zrobiliśmy, podjęliśmy decyzję by nie wybierać. Niezależnie od okoliczności w jakich się znajdziemy mamy wybór – mamy możliwość podjęcia jakiejś decyzji – lepszej, gorszej, ale mamy. Inaczej świat stałby w miejscu.


Bez względu jakiego wyboru dokonamy, będzie on miał swoje następstwa. Jeżeli wybieramy jedno, wykluczymy drugie. Trzeba mieć jednak świadomość, że dany wybór nie musi być ostateczny i możemy często powrócić do niego i zmienić wcześniejszą decyzję. Jednak są takie sytuacje, że nie możemy zmienić wcześniej podjętej decyzji, wtedy warto zastanowić się czy przynosi ona jakieś korzyści i ewentualnie dokonać nowego wyboru. Człowiek uczy się na błędach. Dopóki nie podejmiemy żadnej decyzji, nie dowiemy się czy jest ona zła. Większość zmian budzi w nas strach, wolimy trwać w marazmie , narzekać na wszystko i na wszystkich ale nie na siebie. Lepiej jest podjąć złą decyzję i przekonać się, że jest zła niż siedzieć bezczynnie i nic nie robić.


Jest kilka skutecznych sposobów, które pomogą nam podjąć decyzję:

 • Intuicja
  Przy podejmowaniu decyzji warto posłuchać co mówi nasza intuicja. Głos wewnętrzny zawsze wie, jaki wybór jest dla Was najlepszy.

 • Za i przeciw
  Warto rozpisać sobie na kartce argumenty na „Tak" i na „Nie". Możemy zrobić tzw. analizę SWOT. W polu "mocne strony" powinniśmy wpisywać wszystko, co jest zaletą danego rozwiązania, w polu "słabe strony" - jego wady. "Szanse" to odpowiednie miejsce na pozytywne scenariusze, a "zagrożenia" - na nasze obawy i prawdopodobne negatywne konsekwencje.

 • Trzy na Trzy
  Przez trzy pierwsze minuty wypisujemy zalety pomysłu/rozwiązania. Przez kolejne trzy - jego wady. Ostatnia część, najtrudniejsza, to szukanie jego potencjału i próba ustalenia konsekwencji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych). Po tak szybkim rozeznaniu pozostaje wybrać najkorzystniejszą możliwość.

 • Siła w grupie
  Możemy poprosić inne osoby, które są zdystansowane do sprawy o ich własne argumenty odnośnie naszego wyboru. Choć ostatnie słowo i tak będzie należało do nas, to dzięki zebranym informacjom łatwiej będzie podjąć słuszną decyzję.

 

Nie czekaj , czas na dokonywanie wyborów i zmianę życia!

 

Źródło: FAZON