Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

Szczęśliwsi są zdrowsi

Czasem mamy wrażenie, że świat zwariował, zwłaszcza przed świętami ludzie pędzą, samochody trąbią a my nie wiemy w co ręce włożyć i czujemy, że jeszcze chwila i oszalejemy a najlepiej jakby wszyscy dali nam spokój.

Stop, zatrzymaj się i pomyśl, że ludzie szczęśliwi rzadziej chorują i szybciej powracają do zdrowia. Mówi się, że stres zabija i coś w tym jest, ponieważ z badań wynika, że aż dwie trzecie dolegliwości fizycznych jest w jakiś sposób związana z psychiką. Zaobserwowano, iż pacjenci poddani długotrwałemu stresowi i przygnębieniu są bardziej narażeni na postęp choroby. Nie ważne przy tym jest czy mamy do czynienia z przeziębieniem, czy z poważniejszymi chorobami.

 

Jedną z chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie tętnicze, stres, brak ruchu – no bo przecież nigdy nie mam czasu, niezdrowe jedzenie to jego główne czynniki. Nadciśnienie tętnicze to cichy i podstępnie działający zabójca, chorobą nadciśnieniową zagrożeni są bardziej mężczyźni powyżej 60 roku życia, u których nadciśnienie występowało rodzinnie, ale teraz nawet czterdziestolatkowie mają nadciśnienie. Kobiety również. Jednym z powodów tego zaburzenia jest otyłość, która niesie za sobą ogromne zagrożenie nadciśnieniem tętniczym, ale także cukrzycą i miażdżycą tętnic. Szacuje się, że nawet 60% osób cierpiących na nadciśnienie ma nadmierną masę ciała. Dobrą wiadomością dla osób z otyłością jest fakt, że jej przyczyna najczęściej jest nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, uboga zaś w błonnik oraz brak ruchu. Umiarkowane ćwiczenia - marsz, jazda rowerem, to najlepsza broń w tą chorobą. Więcej warzyw, mniej mięsa, mniej soli i będzie nam się lżej żyło.


Pamiętajmy, że choroby wywołuje także palenie tytoniu ponieważ substancje zwarte w dymie tytoniowym uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. A to, w połączeniu z istniejącą chorobą nadciśnieniową, stanowi mieszankę wyjątkowo groźną dla naszego życia i zdrowia.


Alkohol spożywany częściej niż okazyjnie, to kolejny czynnik sprzyjający wystąpieniu choroby nadciśnieniowej, ponieważ nie tylko podwyższa ciśnienie, ale także zawiera duże ilości kalorii, a to sprzyja otyłości.


Oczywiście zaraz odezwą się entuzjaści palenia i alkoholu mówiąc, ze to ich uspokaja, a więc obniża ciśnienie. Są jednak zdrowsze sposoby. Już sam spacer, marsz, pływanie pozwolą nam na odreagowanie stresu, choć są i tacy, którzy polecają do tego boks lub maratony, ale na to musi wyrazić zgodę lekarz. Dla mniej zdrowych dobrym rozwiązaniem jest joga, ponieważ to praca z własnym ciałem, medytacja oraz świadomy oddech - to dzięki równowadze ciała, umysłu i ducha możemy osiągnąć oczekiwane rezultaty.


Ćwicząc jogę pracują nam wszystkie mięśnie, dzięki czemu możemy z łatwością pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również zrelaksować się. Za pomocą równomiernych wdechów i wydechów wyciszamy się. Ćwiczenia te są bardzo dobre dla osób, które nie radzą sobie z emocjami, są zdenerwowane non stop i zestresowane.


Obojętnie jaka formę ruchu wybierzemy, pamiętajmy o równomiernym oddechu, bo to on nas uspokaja. Znajdźmy też codziennie czas na zastanowienie się za co możemy podziękować, co dobrego w danym dniu, tygodniu się nam przytrafiło. Na początku będzie to trudne, ale z czasem nabierzmy wprawy. A takie 5-10 minut z samym sobą dobrze nam zrobi, wyciszy nas i da energię na kolejne dni. Mamy koniec roku, warto podsumować szczęśliwe chwile, nawet jeśli to tylko tęcza widziana we wrześniu czy miły człowiek w autobusie, który ustąpił nam miejsca. Małe szczęścia dają nam poczucie, że nie jest tak źle a szczęśliwi żyją dłużej.

 

Źródło: FAZON