Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

Kiedy rozwój nas przerasta

Założyłeś firmę, rozwija się i nagle okazuje się, że zajmowanie się wszystkim samemu powoduje, że firma zamiast dalej się rozwijać, zaczyna szwankować.

Czas wtedy na zatrudnienie pierwszego pracownika. Zanim jednak to zrobisz, zastanów się z czym masz największy problem, bo być może potrafisz robić piękne rzeczy, ale już z ich sprzedażą nie idzie Ci dobrze, wtedy potrzebujesz handlowca lub sprzedaż jest ok. ale załatwienie by wszystko trafiało na czas do klientów już nie jest twoja mocna stroną – wtedy potrzebujesz logistyka. Należy to dobrze przemyśleć by nie okazało się, że twoje problemy nie dość, że nie zostały rozwiązane, bo osoba jaka zatrudniłeś nie jest ta jakiej potrzebujesz, to jeszcze problemy wzrosną bo stajesz się pracodawcą. Wiążą się z tym bardzo konkretne obowiązki i koszty, tak więc, jeżeli druga osoba w firmie nie przyczyni się do wygenerowania zysku większego niż te koszty, należy jednak powstrzymać się z zatrudnianiem dodatkowej osoby. Najlepszym sposobem zwiększania wartości firmy i jej potencjału jest więc zatrudnianie pracowników, którzy w jak największym stopniu przyczynią się do jej rozwoju.


W momencie kiedy zdecydujemy, że jednak dodatkowa osoba jest nam potrzebna, musimy zacząć od spisania oczekiwań wobec przyszłego pracownika. Pamiętajmy, że ogłoszenie ma być ciekawe i zachęcać do pracy u nas, zależy nam przecież na zatrudnieniu dobrych ludzi a nie tylko tych, którzy szukają obojętnie czego. Ogłoszenie musi zawierać nazwę stanowiska pracy, która w możliwie najlepszy sposób będzie odzwierciedlała związane z nim obowiązki, konieczne wymagania i te dodatkowe, które zwiększą szansę danego kandydata na zatrudnienie, nazwę firmy i dane do kontaktu. Warto także podać adres strony internetowej, jeśli taka mamy oraz datę do której można przesyłać cv.


Kiedy dostaniemy już cv od kandydatów, musimy się z nimi zapoznać. Czasem kandydaci wysyłają tez list motywacyjny, który ma nas przekonać do wybrania tej konkretnej osoby. Dorze zwrócić uwagę czy kandydat traktuje poważnie pracę u nas, to znaczy czy napisał list motywacyjny do nas a nie jest to typowy wzór do każdej firmy. Zaniepokoić powinny tez nas długie okresy przerwy w pracy lub między rozpoczęciem szkoły a podjęciem pierwszej pracy lub częste zmiany miejsca pracy.


Po przejrzeniu cv, musimy zdecydować się z kim się spotkamy. Rozmowa kwalifikacyjna trwa kilkanaście minut, to za krótko, by można było dobrze poznać przyszłego pracownika. W jej trakcie trzeba więc potwierdzić czy kandydat potrafi uzasadnić, że faktycznie posiada opisywane umiejętności, doświadczenie i wykształcenie. W dużej firmie może nie jest to aż tak ważne, ale w małej to czy ktoś budzi nasza sympatię jest bardzo ważne, inaczej trudno nam będzie się codziennie spotykać i rozmawiać. Ważne też, czy kandydat postarał się i wie coś o naszej firmie, czy jest stara się przekonać nas do jego zatrudnienia, wtedy mamy pewność, że mu zależy na pracy.


Warto też, przedstawiając zalety w naszej firmie, mówić o tym co jest trudne np. czasem zdarzające się nadgodziny, wyjazdy służbowe, spotkania. Lepiej jeśli kandydat od razu zrezygnuje, jeśli to mu nie odpowiada, niż dopiero po czasie, kiedy poświęcimy mu czas na wdrożenie, oddasz mu część obowiązków.


Kiedy uda się już zatrudnić kogoś, kto przyczyni się do rozwoju firmy, warto poświęcić czas na to by nowa osoba dowiedziała się na czym dokładnie polega jej praca, na opowiedzenie o dotychczasowym rozwoju firmy, jej sukcesach i porażkach. Nowa osoba wnioski bowiem nowe spojrzenie i nowe pomysły, warto z nich czasem skorzystać.
.

 

Źródło: FAZON