Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

Znaczenie umiejętności interpersonalnych

W dzisiejszych czasach, już chyba wszyscy pracodawcy wiedzą, że sukces firmy to przede wszystkim ludzie. Oczywiście najlepiej zatrudnić od razu najlepszych, ale po pierwsze nie zawsze jest możliwe a po drugie człowiek, który się nie rozwija, cofa się. Dlatego aby stworzyć dobry zespół trzeba dbać o jego rozwój.

Ludzie zazwyczaj starają się dobrze wykonywać swoją pracę, ale czasem na przeszkodzie staje brak umiejętności emocjonalno-społecznych takich jak dobra komunikacja z ludźmi, brak umiejętności negocjacji czy wywierania wpływu na ludzi bez przemocy. Trening interpersonalny pomaga nie tylko w pracy ale i w utrzymaniu dobrych związków z partnerem, rodziną, znajomymi. Skrajne przypadki braku tych umiejętności prowadza do przemocy, nałogów.


Każdy z nas chce być zrozumiany i doceniony, ale to możliwe jest tylko wtedy, kiedy i my potrafimy się dobrze komunikować. Umiejętności społeczne pomagają nam w zdobyciu wsparcia w chwili kryzysu, pomagają obniżyć stres i osamotnienie. Treningi interpersonalne maja nam pomóc w zdobyciu lub polepszeniu naszych umiejętności. Celem szkoleń jest lepsze poznanie siebie – przez co wiemy kiedy górę biorą nad nami emocje i możemy je opanować, ale także poznanie reakcji grupy na nas – czasem nawet nie wiemy, że jakieś zachowania mogą budzić w inny irytację. Idea treningu interpersonalnego wywodzi się z terapii grupowej, czyli spotkań niewielkiej grupy osób z psychologiem. Podczas spotkania każdy z uczestników może głębiej poznać siebie i swoje postawy w grupie. Na takich spotkaniach nie wolno nikogo oceniać, co sprzyja pracy nad sobą. Poznamy opinie innych o swojej osobie, dowiadujemy się czy mamy skłonności do bycia władczym czy raczej musimy popracować nad asertywnością. W grupie czasem ktoś nas denerwuje, możemy się wtedy nauczyć jak sobie z tym radzić co przydaje się zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Możemy się nauczyć jak nasz ton głosu, postawa ciała wpływa na innych i jak ją zmienić. Praca nad inteligencją emocjonalną może się wydawać niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy, ale jeśli uświadomimy sobie ile razy przez brak porozumienia z ludźmi coś nam nie wyszło, to może jednak podejmiemy decyzję, ze warto poświecić czas na trening interpersonalny. Trening rozpoczyna się w sposób nieustrukturalizowany, bez gotowego programu. Ważna jest również zasada tu i teraz, czyli koncentracji na bieżących doświadczeniach, uczciwego dzielenia się odczuciami, zwracania się uczestników do siebie bezpośrednio a nie do trenera, nieoceniania siebie nawzajem i przyzwolenia na wyrażanie emocji, także bez ich oceniania. Uczestnicy musza się czuć bezpiecznie, ponieważ pokazują swoje emocje i na nich pracują. Ćwicząc w grupie, możemy zwiększyć swój komfort przebywania z innymi ludźmi. Poznając zachowania, reakcje innych ludzi, ćwiczymy umiejętność przewidywania reakcji i uczuć innych w określonych sytuacjach. To co przydaje się także w pracy, to umiejętność aktywnego słuchania innych, na początku będzie nam się to wydawało sztuczne, ale z czasem przekonamy się o ile łatwiej nam się rozmawiać. Nieocenione jest dla komfortu życia jaśniejsze wyrażanie komunikatów w kontaktach zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. To zazwyczaj przez przekonanie iż druga sobą specjalnie nas nie chce zrozumieć lub przekonanie, ze wszystko dla drugiej strony jest jasne – a później okazuje się, że każdy miał coś innego na myśli – prowadzi do konfliktów. A przecież stresów mamy dość, nie musimy ich sobie dokładać. Nauczenie się dobrej komunikacji ułatwi nam życie i innym z nami także.

 

Źródło: FAZON